קיפוד.png

   תשומת לב

20-7-2020

הידעתם שללב יש עיניים? 

​כולנו יודעים שכל דבר אליו נפנה את תשומת הלב שלנו יתעצם, יתרחב וישתנה בהתאם לכוונה איתה נסתכל עליו.

לדוגמא, כאשר בשיעור יוגה או מדיטציה המורה מזכירה לשים לב לנשימה, נוכל להבחין שבו ברגע בו עברה תשומת הלב אל הנשימה, הנשימה מיד השתנתה, אם נמשיך לשים לב נגלה שעצם הפניית תשומת הלב לנשימה מייצרת שינוי שאינו רק בנשימה עצמה אלא בכל הגוף.

____________________________________________

בטיפול רגשי אינטגרטיבי (פסיכותרפיה גופנית) אנו נותנים לגוף ולאבריו השונים את אותה החשיבות שאנו נותנים לשיח ולמילים דרכן מתרחש התהליך הטיפולי.

כוונת הלב שלנו כמטפלים מהווה את אחד הכלים המשמעותיים ביותר בטיפול.

אם כך, לאן מופנית תשומת ליבי כמטפלת ?

כאשר אני פוגשת אדם בקליניקה, לרוב יבחר האדם לספר על החלקים בחייו שמייצרים הפרעה, החלקים שמציקים לו, החלקים בהם יש חוסר, ההתמודדות הרגשיות, החולשות והמקומות בהם הוא חש חסר יכולת. נקרא להם בשם כללי ה"בעיות".

באוטומט, תשומת הלב שלי כמטפלת תרצה ללכת מייד אל ה"בעיות" ולרכז את עצמי, את משאביי ואת יכולותי בהן מתוך רצון כנה לעזור ולהיטיב (כי הרי לשם כך אותו אדם הגיע אלי, ועלי לעשות את "עבודתי")

אבל מאחר ואני יודעת היום כמה עוצמתי הוא הכוח של הלב ושל הכוונה, כאשר אותו אדם יגיע אל הקליניקה, אני אקשיב לסיפורו בקשב רב ויחד עם זאת אבחר במודע לשים את תשומת ליבי דווקא בחלקים הבריאים הקיימים בו, בעוצמות שלו, ביכולותיו ובמשאבים העומדים לרשותו. עם העיניים הפנימיות שלי אני אראה את יופיו, את כוחו ואת הבריאות שפועמת בו.

זה לא אומר שנזניח את הבעיות, להפך, ניתן להן מקום, נדבר עליהן, נחשוף בעדינות את ההגנות שנרקמו סביבן, נרגיש אותן בגוף, נהיה בדיאלוג מולן, אולי גם נגלה את המקור להן.

אבל זה כן אומר שלא נישאב לתוכן, זה כן אומר שחלק מתשומת הלב של שנינו, מטפלת ומטופל כאחד, יופנה תמיד גם אל המקום בו אין חסר, בו יש כוח, בו נמצאת הבריאות, בו פועם הכוח הפנימי הראשוני והמהותי הקיים בכל אדם באשר הוא.

__________________________________________

 

טיפול הוא מפגש בין שניים, מפגש בו האחד מסתכל על השני בעיניים טובות ובכוונת לב מיטיבה. מפגש של שדה מאוחד, מפגש של קשר המייצר שינוי תהליכי משמעותי.

______________________

בתמונה – קיפוד. גם כי הוא ממש חמוד וגם כי קיפוד הוא חיית הטוטם של הלב 

לתיאום מפגש מוזמנים לדבר איתי - 052-6050713.

באהבה, נירוונה.